Mitä verkkokurssialusta maksaa?

Mitä verkkokurssialusta maksaa?

Oletko ajattellut verkkokurssin luomista, mutta et ole varma, kuinka paljon se tulee maksamaan? Jo itse verkkokurssikurssin tekemiseen saattaa mennä paljon aikaa, mutta myös sopivan verkkokurssialustan valitseminen vaatii usein paljon selvittelyä ja pohdintaa.

Tällä hetkellä on monia kurssialustoja, mutta niiden vertaaminen ei kuitenkaan ole suoraviivaista, sillä vaikka ne kaikki tarjoavat alustan verkkokurssien tekemiseen, niin silti ne poikkevat ominaisuuksiltaan.

Verkkokurssialustan ominaisuuksien ja hintojen vertailun lisäksi verkkokurssialustalta odotettavan asiakaspalvelun vertaaminen on tärkeää, kun on kyse omiin tarpeisiisi sopivan kurssialustan valitsemisesta.

Tässä artikkelissa keskitymme vertailemaan paljonko Verkkovalmentajat -verkkokurssialusta maksaa eri paketeilla.

Ominaisuuksien vertailu

Tässä on muutamia ominaisuuksia, jotka saattavat olla sinulle ratkaisevia ja jotka Verkkovalmentajien alustalta löytyvät:

  • Suomalaiset maksutavat
    • Ulkomaisten verkkokurssialustojen ongelmana on, että maksutapoina käyvät yleensä vain pankki- tai luottokortti sekä PayPal.
    • Paytrailin vuonna 2018 tekemän tutkimuksen mukaan suomalaisista kuluttajista 39% maksaa verkko-ostoksensa mieluiten verkkopankin kautta. Tämä tarkoittaa sitä, että jos verkkokurssisi on suunnattu pelkästään suomalaisille asiakkaille, kannattaa miettiä vakavasti, onko verkkopankin pois jättäminen maksutapana järkevää.
  • Suomenkielinen asiakaspalvelu
    • Verkkovalmentajat on tunnettu nopeasta ja luonnollisesti suomenkielisestä palvelusta
  • Mahdollisuus lisätä verkkokaupan ominaisuuksia verkkokurssien markkinointiin ja myyntiin
    • Jokaiselle verkkovalmentajalle perustetaan oma verkkokauppa, jota voit haluatessasi täydentää verkkokauppa-ominaisuuksilla. Enää sinun ei tarvitse myydä verkkokursseja yhdessä palvelussa ja muita tuotteita tai palveluita toisessa.
  • Videoiden lataaminen Vimeo-palveluun ilmaiseksi
    • Verkkovalmentajat palvelussa videot ladataan suoraan Vimeoon ja tämä on sinulle aivan ilmaista. Pelkästään tämän edun arvo on sinulle 16 € / kk (Vimeon Pro-paketti artikkelin kirjoitushetkellä).
    • Jos teet kursseja, joille ladataan videoita – riippumatta minkä verkkokurssialustan valitset – varmista etukäteen, että videosi latautuvat nopeasti ja turvallisesti. Videoiden lataaminen WordPress-alustalle on huono ajatus tietoturva- ja suorituskykysyistä.

Uudistimme Pro-paketin sisältöä – jälleen

Ehkä jo olet tutustunut edelliseen uudistukseen lukemalla blogikirjoituksen Nyt rajaton määrä verkkokursseja.

Tällä kertaa Pro-paketin sisältö muuttuu siten, että pudotamme palvelumaksun 4,8 %:in! (aikaisemmin 6,8%).

Paljonko verkkokurssialusta maksaa?

Seuravassa laskemme sinulle esimerkkien avulla, mikä verkkokurssipaketti sinun kannattaa valita.

Esimerkkilaskelmissa käytetään seuraavia olettamia:

  • Hinnat eivät sisällä arvonlisävero 24 %
  • Asiakkaat maksavat käyttäen verkkopankkia
  • Checkout.fi tapahtumakohtainen maksu 0,50 €
  • Käytät Verkkovalmentajien Vimeo-palvelua (etusi 16 € / kk)
  • Basic ja Pro-paketti on ostettu vuosihinnalla (säästösi jopa 20%)

Mikä verkkokurssialusta-paketti kannattaisi ottaa eri hintaisilla kursseilla?

Esimerkki 1

Mikroyrittäjä Pekka haluaa saada lisätuloja tekemällä yhden verkkokurssin, joka koostuu pääasiassa videoista. Pekka arvioi myyvänsä kursseja 15 kpl / kk.

Starter

Kurssin myyntihinta €Pekalle käteen jäävä raha / kk
15165,20
25293
50612,50
75932
1001251,50
1501890,50
2002529,50

Basic

Kurssin myyntihinta €Pekalle käteen jäävä raha / kk
15153,20
25293
50642,50
75992
1001341,50
1502040,50
2002739,50

Pro

Kurssin myyntihinta €Pekalle käteen jäävä raha / kk
15107,70
25250,50
50607,50
75964,50
1001321,50
1502035,50
2002749,50

Teemme havainnon, että Pekan kannattaa valita Starter-paketti vain, jos hän myykin vähemmän kuin 15 kpl / kk tai kurssin myyntihinta on alle 25 € / kpl. Pro-paketti kannattaa valita, jos kurssin myyntihinta on 200 € / kpl tai enemmän.

Esimerkki 2

Yrittäjä Maarit haluaa saada lisätuloja tekemällä 3 verkkokurssia. Laskemme Maaritille käteen jäävän osuuden kolmen eri laskelman avulla, joiden hinnat (€) ja arvioitu myyntimäärä (kpl) :

Laskelma 1

Kurssin myyntihinta Arvioitu myynti
29 €10 kpl
39 €10 kpl
49 €5 kpl

Laskelma 2

Kurssin myyntihintaArvioitu myynti
39 €20 kpl
69 €15 kpl
99 €10 kpl

Laskelma 3

Kurssin myyntihintaArvioitu myynti
49 €30 kpl
99 €40 kpl
149 €50 kpl

Koska kursseja on enemmän kuin yksi, vertailemme vain Basic ja Pro-paketteja.

Basic

Laskelma Maaritille käteen jäävä raha / kk
Laskelma 1800, 60 €
Laskelma 22542,76 €
Laskelma 311895,16 €

Pro

Laskelma Maaritille käteen jäävä raha / kk
Laskelma 1769,10 €
Laskelma 22548,86 €
Laskelma 312102,76 €

Teemme havainnon, että vaikka Maaritilla on vain 3 kurssia myynnissä, hänen kannattaa valita Pro – paketti, paitsi jos Maaritin kappalemääräinen myynti on pieni, kuten esim. laskemassa 1 (10 kpl, 10 kpl ja 5 kpl), jolloin hänen kannattaa valita Basic-paketti. Samoin, jos kurssien myyntihinta on alhainen.

Esimerkki 3

Tehomyyjä Kristalla on myynnissä 4 kurssia tai enemmän. Hänen valintansa on Pro-paketti. Hän voi myydä samalla kuukausimaksulla rajattomasti eri kursseja ja nauttii markkinoiden alhaisimmasta palvelumaksusta.

Jos Kristalla on tasan 4 kurssia myynnissä, niin laskemme kannattaako Kristan ostaa Basic-pakettiin yksi lisäkurssi vai siirtyä suoraan Pro-pakettiin. Yksinkertaistetaan laskelmia niin, että kaikilla neljällä kurssilla on sama hinta ja niitä myydään yhtä monta kappaletta.

Laskelma 1: Kurssien hinta on 29 € / kpl ja myyntimäärä 15 kpl / kk

-> Kristan kannattaa valita Basic-paketti ja ostaa siihen 1 lisäkurssi

Laskelma 2: Kurssien hinta on 69 € / kpl ja myyntimäärä 25 kpl / kk

-> Kristan kannattaa valita Pro-paketti

Verkkokurssialustan eri pakettien vertailussa on monia muuttujia. Esimerkeillä näytimme, että myyntihinta ja myyntimäärä vaikuttaa siihen, mikä verkkokurssipaketti kannattaa valita. Vaikka et olisikaan matematiikan osaaja, nyrkkisääntö on helppo hahmottaa ylläolevista laskelmista.

“Mitä enemmän myyt (kpl) ja mitä kalliimpia kurssisi ovat (€), sitä isompi paketti kannattaa ottaa”. Isomman paketin pienempi palvelumaksu aiheuttaa sen, että käteen jäävä osuutesi on isompi.

Toivomme, että tämä artikkeli auttoi sinua ymmärtämään kuinka valita eri pakettien välillä ja sait enemmän ymmärrystä, mitä rahan arvoisia etuja saat valitessasi Verkkovalmentajat verkkokurssialustaksesi. Jos pidit artikkelista, tilaa uutiskirjeemme saadaksesi ensimmäisenä kuulla lisää kuinka voit hyötyä Verkkovalmentajat-palvelusta. Löydät meidät myös Facebookista.

Joko luit artikkelimme Nyt rajaton määrä verkkokursseja?

Tilaa uutiskirje

Verkkovalmentajat

Jaa ystävällesi